1. Вибір системи ремонтних і захисних покриттів
1.1 Ремонт залізобетонних конструкцій повинен забезпечити достатню щільність бетону і необхідну товщину захисного шару. Для забезпечення тривалого функціонування конструкції після ремонту місць дефектів необхідно нанести захисне покриття бетонної поверхні відповідно з середовищем експлуатації.
2. Технологія виконання робіт
2.1 Підготовка поверхні бетону
2.1.1 Ремонт бетону і нанесення захисного покриття вимагають ретельної попередньої підготовки поверхні бетону ремонтованих конструкцій.
2.1.2 Залежно від виду поверхні, площі і кількості пошкоджених ділянок можуть застосовуватися такі способи підготовки бетонної поверхні:
2.1.3 Підготовка бетонних поверхонь слід проводити відповідно до технологічних регламентів. В результаті цих заходів бетон повинен бути розчищений до здорового тіла бетону, основа повинна бути шорсткою, чистою, тобто вільною від пилу, масел, від частин, що відшаровуються, та інших речовин. Шар цементного каменю необхідно повністю видалити до оголення зерен заповнювача. Після підготовки, підстави повинна відповідати вимогам пункту 3.3 цієї Інструкції.
2.1.4 З метою зменшення впливу вібрації на зчеплення арматури з бетоном при видаленні пошкодженого бетону навколо арматурних стержнів не допускається механічне вплив на арматуру відбійними молотками або перфораторами.
2.1.5 При підготовці поверхні місць дефектів бетону необхідно забезпечити скіс їх країв під кутом приблизно 45°.
2.2 Захист арматури від корозії.
2.2.1 Арматуру необхідно повністю оголити від бетону по всій довжині дефекту. Глибина вирубки бетону за арматурним стрижнем повинна бути приблизно 1-2 см.
2.2.2 Сталева арматура в залізобетонних конструкціях, а також нові металеві елементи очищають струменевим способом до ступеня металевого блиску з невеликими залишковими слідами, які проявляються як легка тіньова плямистість або смугастість.
2.2.3 Оголену і очищену від іржі арматуру після струменевої обробки слід негайно покрити захисним антикорозійним матеріалом. Антикорозійний матеріал наноситься, як мінімум, в 2 шари.
2.3 Частковий ремонт або суцільне вирівнювання бетону
2.3.1 Перед нанесенням ремонтного складу підставу необхідно попередньо зволожити. Сильно вбираючу підставу рекомендується зволожити за кілька раз. Підготовлена поверхня повинна бути матово вологою, без блиску. На поверхні не допускається утворення водяної плівки.
3. Контроль якості
3.1 Роботи слід проводити строго відповідно до технологічних регламентів, що входять до складу проекту виконання робіт, інструкціями виробника матеріалів і цією Інструкцією.
3.2 На стадії обстеження та розробки технічних рішень слід контролювати міцності бетону в місцях пошкоджень і на прилеглих площах, наявність капілярної вологи, а також температурні режими виробництва робіт і експлуатації покриття. Результати поточного контролю якості підготовки бетонних поверхонь слід відображати в журналах виконання робіт і актах приймання прихованих робіт.
3.3 Контроль підготовки підстави.
При використанні ремонтних робіт і влаштуванні захисного покриття показники фізико-механічних властивостей бетону повинні відповідати наступним вимогам.
3.3.1 Очищення проводиться до міцної основи.
Візуальний контроль: на поверхні видно зерна заповнювача бетону. Видимі зерна повинні мати міцне зчеплення з основою.
Лабораторний контроль: межа міцності зчеплення при відриві повиненна бути не менше 1,5 МПа.
3.3.2 Бетонна основа перед нанесенням ремонтного складу повинна мати достатню шорсткість.
Контроль: при проведенні рукою по поверхні долоню повинна впевнено відчувати шорстку кристалічну структуру. Висота виступів або глибина западин не повинна перевищувати 1/3 максимального розміру зерна крупного заповнювача.
3.3.3 Поверхня бетону перед нанесенням ремонтного розчину повинна бути вологою, але без водної плівки.
Візуальний контроль: основа повинна бути матово-вологим.
Контроль: при проведенні рукою по поверхні долоню повинна бути сухою, без слідів вологи.
3.4 Контроль якості матеріалів.
3.4.1 При здійсненні вхідного контролю якості кожної партії матеріалів слід:
3.5 Операційний контроль
3.5.1 Операційний контроль при ремонті бетону слід здійснювати на наступних етапах робіт:
3.5.2 При виконанні робіт по ремонту бетону і до набору міцності розчину слід виключити роботи, що викликають вібрацію, удари по ремонтованої конструкції.