Універсальної технології гідроізоляції елеваторів немає. Однак ще на стадії проектування необхідно дуже відповідально підійти до вирішення питання гідроізоляції. Найбільший ефект дає комплексний підхід як до вибору матеріалів, так і до вибору технологій. Важливий фактор – виконання самих робіт. Тому бажано гідроізоляційні роботи надати професіоналам.
Важливу роль відіграє раціональне проектування : необхідно спочатку надавати бетонній поверхні конструкційну форму, яка виключатиме скупчення в поглибленнях води та різних органічних речовин. Крім того, важливо забезпечити вільний відхід рідини з поверхні. Це можна досягти при використанні водовідводів або формуванні бетонної поверхні під ухилом.
На сьогоднішній день майже всі заглиблені приміщення елеваторів гідроізолюються за «бітумно-руберойдною» технологією.
Перевага такої гідроізоляції - дешевизна матеріалів.
Недоліки «бітумно-рубероїдної» гідроізоляції:
Низький термін служби.
Бітум втрачає свою еластичність у морози, що тягне за собою подальше відшаровування та механічні пошкодження гідроізоляції при зсувах грунту в зимовий час. В результаті, за 3-4 зимових цикли бітумна гідроізоляція може вийти з ладу.
Деякі елеватори «течуть» у перший рік експлуатації.
Потрібна ретельна попередня підготовка бетонної поверхні . Бетон необхідно очистити від бруду, пилу, будівельного розчину. Закласти шви і каверни.
Це дуже важливий технологічний етап. Однак ці роботи часто або ігноруються, або виконуються неякісно.
Необхідно виключити проведення робіт у період дощів (бетон повинен бути сухий, інакше - адгезії до сирого та вологого бетону не буде).
Насправді, якщо об'єкт будується восени, забезпечити сухість бетону неможливо. В результаті мастика наноситься на сирий бетон, з усіма наслідками, що випливають (або протікають).
Потрібно забезпечити якісну обробку бетону праймером і слідкувати за рівномірністю нанесення бітуму по поверхні. Контролювати якість зварних швів та нахльосту. Проводити гідроізоляцію в кілька етапів і кілька шарів.
Часто такий контроль взагалі не здійснюється або здійснюється «на око», кількість шарів мастики не витримується, не дотримується час між нанесенням шарів.
Необхідно подбати про захист нанесеного шару гідроізоляції від проколів та пошкоджень при підсипанні ґрунту. Для цього необхідно застосовувати додаткові матеріали – а це витрати, іноді значні.
Підсипку, як правило, виконують за допомогою важкої техніки. При цьому в грунті, який використовується для підсипки міститься будівельне сміття, шматки арматури і т.д. і т.п. Результат: пошкодження зовнішнього шару гідроізоляції до здачі об'єкта.
У той же час, якщо застосовувати якісні мастики та дотримуватися всіх технологічних вимог, то об'єкт може простояти довго.
Оптимальний варіант вирішення гідроізоляції елеватора на стадії будівництва – гидроизоляционные материалы проникающего действия системы «Мегатрон»: